Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Teatrzyk Kamishibai - Czerwony Kapturek w innej odsłonie

Utworzono dnia 17.05.2022

 

W Tygodniu Bibliotek po raz drugi gościliśmy w naszej Bibliotece Martę Sydry z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie z Filii w Żyrardowie. Bibliotekarka wcieliła się w rolę opowiadacza Teatrzyku Kamishibai – tym razem naszym najmłodszym Czytelnikom przedstawiła „Czerwonego Kapturka”. 

Zanim jednak wygodnie zasiedliśmy na dywanie, by wysłuchać i obejrzeć opowieści przedstawionej za pomocą obrazkowych plansz, wcielając się w rozmaite role, zostaliśmy zaktywizowani do bajki łańcuszkowej pt. „Kto jest najmocniejszy na świecie”. 

 

Po niej Bibliotekarka przeniosła nas do krainy baśni wypełnionej czarno-czerwonymi ilustracjami, które przyciągały wzrok naszej małej widowni. Krok po kroku, razem z Czerwonym Kapturkiem, pokonaliśmy etapy opowiadanej bajki. Bajki, którą znają niemal wszystkie dzieci, jednak w bardziej tradycyjnej formie. Tymczasem wnioski pozostają niezmienne – Czerwony Kapturek otrzymując od mamy swobodę staje się ofiarą swojej naiwności, udaje mu się jednak wyswobodzić z pułapki wilka i dotrzeć do szczęśliwego finału. Baśń nie tylko stanowi przestrogę i umoralniającą opowieść, ale także kładzie nacisk na umiejętność wyciągania wniosków z przeżytych doświadczeń.  

Marta Sydry na wizytę u Nas przygotowała jeszcze jedną niespodziankę – zabawę na podstawie „Czerwonego Kapturka” z serii „Swoimi słowami”. Książka Soni Chaine i Adriena Pichelina tak naprawdę, oprócz legendy zamieszczonej na zakładce, nie zawiera ani jednego słowa. Przedstawia nam natomiast bohaterów i przedmioty występujące w bajce jako łatwo dające się skojarzyć piktogramy – np. ludzie to trójkąty o różnej wielkości i barwie, wilka reprezentują czarne nożyce a las to zielony kwadrat. Obrazki są kluczem do tej bajki, w której tak naprawdę to dziecko może zdecydować co się w niej zadzieje. Nasza mała widownia wcieliła się zatem w rolę autorów własnej opowieści – ćwicząc umiejętność tworzenia logicznych związków przyczynowo-skutkowych, doboru słów czy łączenia ich w spójną wypowiedź. To było dla nich nie lada wyzwanie, ale się udało !

Na koniec spotkania wszyscy otrzymali „zadanie domowe” – na specjalnie przygotowanej karcie mieli narysować „co zostało w brzuchu wilka po uwolnieniu babci i Czerwonego Kapturka”. 

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Biuletyn Informacji Publicznej








 

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 46

W poprzednim tygodniu: 32

W tym miesiącu: 159

W poprzednim miesiącu: 246

Wszystkich: 12790